1-7 Mart Muhasebe Haftası Nedeniyle Oda Başkanımız SMMM İbrahim OTSEKİN' in Konuşması

02.03.2022 14:31

SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK MESLEĞİNİN TOPLUMUN TÜM KESİMLERİNE TANITILMASI, ÜLKE EKONOMİSİNE VE İŞ DÜNYASINA SUNDUĞU DEĞER VE FAYDAYA İLİŞKİN FARKINDALIĞIN ARTTIRILMASI AMACIYLA  DÜZENLENEN  MUHASEBE HAFTASI ETKİNLİĞİMİZE HOŞ GELDİNİZ.

3568 SAYILI MESLEK YASASI 13.06 .1989  TARİHİNDE YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞ. HALEN  117  BİNİ AŞAN SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR, ÜLKE GENELİNDE FAALİYET GÖSTERMEKTEDİR. 77 SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR VE 8 YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR ODASI DA TÜRMOB ÇATISI ALTINDA HİZMET VERMEKTEDİR.

DÜNYADA MUHASEBE MESLEĞİ 1700'Lİ YILLARDA RESMİ İŞLEVLİĞİNE KAVUŞURKEN ÜLKEMİZDE ANCAK 1989 YILINDA 3568 SAYILI YASAYLA YASAL STATÜSÜNE KAVUŞMUŞ VE , KURUMSALLAŞMA SÜRECİNİ TAMAMLAYARAK, ÜLKEMİZİN İKTİSADİ HAYATININ VAZGEÇİLMEZ BİR KURUMU OLMUŞTUR..

SİYASİ, EKONOMİK VE TEKNOLOJİK GELİŞMELERDEN EN FAZLA ETKİLENEN MESLEKLERİN BAŞINDA MALİ MÜŞAVİRLİK MESLEĞİ GELMEKTEDİR. BU YÜZDEN MESLEK MÜCADELESİNİ; SİYASİ, EKONOMİK VE TEKNOLOJİK GELİŞMELER HER ZAMAN YAKINDAN ETKİLEMİŞ VE ETKİLEMEYE DEVAM EDECEKTİR. BU SÜREÇLERİ GÖZ ARDI EDEREK, MESLEKİ HEDEF VE POLİTİKALAR BELİRLEMEK BİZİ İSABETSİZ SONUÇLARA YÖNLENDİREBİLİR.

EKONOMİMİZ SON ZAMANLARDA KENDİ İÇİNDE BARINDIRDIĞI YAPISAL SORUNLARIN VE ÖZELLİKLE ÜRETİMDEN ZİYADE TÜKETİME DAYALI BÜYÜME POLİTİKALARININ YANI SIRA KÜRESEL EKONOMİNİN YARATTIĞI HAVA VE SORUNLARDAN DOLAYI KIRILGAN BİR GÖRÜNÜM SERGİLİYOR. TİCARİ HAYATTAKİ DURGUNLUK, YABANCI PARA DEĞERLERİNDEKİ KUR OYNAKLIĞI VE BELİRSİZLİKLER EKONOMİ ÜZERİNDE CİDDİ BASKI OLUŞTURUYOR. İÇ TALEPTE YAŞANAN DARALMA İLE BİRLİKTE KIRILGANLIKLAR GİDEREK ARTIYOR.

TOPLUMSAL YAŞAMI TEHDİT EDEN PANDEMİ VE RUSYA?NIN UKRAYNA'YI İŞGALİNİN YARATMIŞ OLDUĞU BELİRSİZLİK ORTAMINDA, MUHASEBE HAFTAMIZI KUTLUYORUZ. DÜNYADA SAVAŞ SENARYOLARININ TARTIŞILDIĞI BU BELİRSİZ ORTAMDA, EKONOMİDE YAŞANAN SIKINTILAR VATANDAŞLARIMIZIN, İŞLETMELERİMİZİN VE MESLEKTAŞLARIMIZIN ZORLUKLARLA DOLU BİR SÜREÇ YAŞAMASINA NEDEN OLMAKTADIR. DÜNYANIN VE ÜLKEMİZİN BU SIKINTILI SÜRECİN ÜSTESİNDEN GELECEĞİNE OLAN UMUDUMUZ TAMDIR. BU ZOR DÖNEMİ AŞMADA VE İŞLETMELERİ YARINLARA HAZIRLAMADA MALİ MÜŞAVİRLER ÖZEL BİR ROL ÜSTLENECEKLER.

DÜNYAMIZ VE ÜLKEMİZ YENİ BİR DÖNEME GİRİYOR. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİN ÖN PLANA ÇIKTIĞI VE GİDEREK ÖNEMİNİN ARTACAĞI BU DÖNEMDE TÜKETİM ANLAYIŞIMIZDAN, ÜRETİM ANLAYIŞIMIZA KADAR BİZLERİ KÖKLÜ BİR DEĞİŞİM BEKLİYOR. MALİ MÜŞAVİRLER BU DEĞİŞİM SÜRECİNDE İŞLETMELERE VE EKONOMİYE GÜVEN SAĞLAYAN DANIŞMANLAR OLARAK YOL GÖSTERİCİ OLACAKTIR.

ULUSLARARASI DÜZEYDE GERÇEKLEŞTİRİLEN MÜZAKERELER VE ELDE EDİLEN DENEYİMLER, KURUMSAL DEĞER YARATMA, SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA VE TOPLUMUN DEĞİŞEN BEKLENTİLERİNİ KARŞILAMAK İÇİN YALNIZCA FİNANSAL DEĞİL, FİNANSAL OLMAYAN VERİLERİ DE İÇEREN KARŞILAŞTIRILABİLİR, GÜVENİLİR BİLGİLER SUNAN YENİ BİR RAPORLAMA SİSTEMİNE İHTİYAÇ OLDUĞUNU ORTAYA ÇIKARMIŞTIR.

DÜNYA KENDİNİ BU YENİ SÜRECE HAZIRLARKEN, DÜNYA İLE ENTEGRE OLAN VE BUNU GELİŞTİRMEK ZORUNDA OLAN ÜLKEMİZİN BU SÜRECE UYGUN ADIMLARI ATMASI GEREKİYOR. BU GELİŞMELER DOĞAL OLARAK MUHASEBEDEN BEKLENTİ VE TALEPLERİN DE DEĞİŞMESİNİ BERABERİNDE GETİRİYOR. KLASİK FİNANSAL RAPORLAMA ANLAYIŞI YERİNİ YENİ DÖNEMDE DÖNGÜSEL EKONOMİNİN İHTİYAÇ DUYDUĞU BİLGİLERİN ÜRETİLMESİ VE SUNULMASINA BIRAKACAK.

MALİ MÜŞAVİRLER YARINLARA KENDİLERİNİ VE İŞLETMELERİ HAZIRLARKEN, BAŞTA HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI, ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI, TİCARET BAKANLIĞI, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI, OLMAK ÜZERE KAMU KURUM VE KURULUŞLARINA VERİLMESİ GEREKEN, BEYANLARIN TANZİMİ, GÖNDERİMİ, DENETİMİ VE VERİ AKIŞINI SAĞLAMAKTADIR. AYRICA , EKONOMİDEKİ DİĞER DÜZENLEYİCİ VE DENETLEYİCİ KAMU KURUMLARI DA MALİ MÜŞAVİRLERİN HİZMETLERİNDEN YARARLANMAKTADIRLAR. SİSTEMİN BAŞARILI ÇALIŞMASINDA KAMU GÖREVLİLERİ KADAR MESLEKTAŞLARIMIZIN PAYININ EN ÜST SEVİYELERDE OLDUĞU BÜTÜN KAMUOYUNCA BİLİNMELİDİR. MESLEKTAŞLARIMIZIN YAPTIKLARI GÖREVLER, KAMU MALİYESİNE VE ÜLKE EKONOMİSİNİN GELİŞİMİNE ÖNEMLİ KATKI VE ENFORMASYON SUNMAKTADIR.

EKONOMİNİN KAYDINI TUTAN VE MALİ DANIŞMANLIK YAPAN, MEMLEKETİN HER KÖŞESİNDE HİZMET SUNAN, MALİ MÜŞAVİRLER VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ÜRETEN, CANLI VE DİNAMİK BİR TÜRKİYE İÇİN ÇALIŞMAKTADIR. KALİTELİ HİZMET SUNARAK, İŞLETMELERİMİZİN GELİŞİMİNE KATKI VEREREK, GÜVENİLİR İŞLETME DANIŞMANLIĞI VİZYONUMUZLA ÜLKEMİZE VE İŞLETMELERİMİZE HİZMET VERMEKTEYİZ.

TÜRMOB VE ODALARIMIZ; KAMU YARARINA, SÜREKLİ YÜKSEK KALİTEDE HİZMET SAĞLAYAN STANDARTLARLA, MUHASEBE VE DENETİM MESLEĞİNİN DÜNYADAKİ GELİŞMELERE PARALEL OLARAK İLERLETİLMESİ VE GELİŞTİRİLMESİ İÇİN ÇALIŞMAKTADIR. AYRICA STAJYERLERİMİZİN VE MESLEK MENSUPLARIMIZIN EĞİTİMİ VE MESLEĞİN UYGULANMASINA YÖNELİK ÜZERİNE DÜŞEN SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ KONUSUNDA BÜYÜK BİR ÖZVERİ İLE ÇALIŞMAKTADIR.

TÜM KURUM VE KURULUŞLARIMIZLA KARŞILIKLI ANLAYIŞ VE İŞ BİRLİĞİ İÇERİSİNDE YÜRÜTECEĞİMİZ ÇALIŞMALARDA ELDE EDECEĞİMİZ HER BAŞARI BİLİNMELİDİR Kİ ÜLKE EKONOMİMİZİN KALKINMASINA VE GELİŞMESİNE KOYULMUŞ BİR TUĞLA OLACAKTIR.

DÜNYADA, BÖLGEMİZDE VE ÜLKEMİZDE BARIŞIN, HOŞGÖRÜNÜN VE ADALETİN EGEMEN OLMASI EN BÜYÜK ARZUMUZ VE İSTEĞİMİZDİR.. ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE  ÜLKEMİZDE VE DÜNYADA TOPLUMSAL BARIŞIN SAĞLANDIĞI, TERÖRÜN SON BULDUĞU, İNSANLARIN BARIŞ VE HUZUR İÇİNDE YAŞADIĞI, EKONOMİK İSTİKRARIN VE ADİL DAĞITIMIN NİSPETEN SAĞLANDIĞI, İSTİHDAMIN ARTTIĞI, İŞSİZLİĞİN AZALDIĞI, MESLEKİ SORUNLARIN

ÇÖZÜLDÜĞÜ, YARINLARA SEVGİ, UMUT VE İNANÇLA BAKTIĞIMIZ BİR DÖNEM OLMASI DİLEĞİYLE   MESLEKDAŞLARIMIN MUHASEBE  HAFTASINI KUTLAR  ÜLKEMİZ VE MESLEKDAŞLARIMIZ İÇİN DAHA AYDINLIK GÜNLER DİLER  SAYGILARIMI SUNARIM.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haberler / Duyuru / Etkinlik

plugin.tt_news ERROR:
No singlePid defined