Türmob Basın Bülteni

30.04.2020 06:11

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

TÜRMOB  Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, 1 Mayıs  Emek  ve Dayanışma  Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı;

''1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günüdür.

Emeğin hak ettiği karşılığı bulması ve işçilerin sosyal haklarının teminat altına alınması çağdaş bir toplumun temel koşuludur. Çalışanların hak ve emeklerinin karşılığının verilmesi, çalışma koşulları, iş sağlığı ve güvenliğinin iyileştirilmesi için toplumun tüm kesimlerine önemli görevler düşmektedir.

Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan COVİD-19 nedeniyle çalışanların, çalışma koşulları üzerinde gerekli düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Çalışma koşulları ve çalışma ortamı COVİD-19 ve benzeri salgınları engelleyici şekilde olmalı. Bu zor günlerde emekçilerin toplum olarak yanında olmamız iş ve gelir güvencesini sağlamamız gerekiyor.

Emeğin, alın terinin kutsallığını yansıtan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün, çalışma barışını güçlendirmesi, toplumumuzda  dostluk ve dayanışmayı artırması, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmesini diliyor,tüm emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutluyorum."