ÇSMMM Odası

Ayşe Eroğlu

ÇSMMM Odası Başkanı

Oda Başkanı'mız Sayın Ayşe EROĞLU, Asgari Ücret Tarifesine %35 Oranında Zam Yapıldığını Açıkladı!

Asgari ücrete gelen ara zamla birlikte harici giderler olan kırtasiye, elektrik, kira ve ısınma gibi ana kalemlere gelen zamlar nedeniyle ikinci defa fiyat değişikliğine gitmek zorunda kaldıklarını ifade eden Çorlu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odası Yönetim Kurulu Başkanı'mız Sayın Ayşe Eroğlu, üst birliğimiz olan TÜRMOB'un Türkiye genelinde almış olduğu artış kararına istinaden mevcut ücretlere yüzde 35 oranında zam yapıldığını açıkladı.

Konuya ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada Başkan Eroğlu,''Şehrimizin Saygıdeğer İş İnsanları ve Ticari Kamuoyu! İcra ettiğimiz mesleğimizin ruhu gereği, yılda bir defa belirlenen Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM) ve Yeminli Mali Müşavir (YMM) Ücret Tarife'mize, tarihinde ikinci defa ara zam yapmak zorunda kalıyoruz. Şöyle ki;

Giderlerinin büyük kısmını ücret ödemelerinin oluşturduğu sektörümüzde fiyat politikamız ağırlıklı olarak asgari ücrete endekslenmiş durumdadır. Kaldı ki ücret harici giderlerimiz olan kırtasiye, elektrik, kira, ısınma gibi ana kalemlere gelen fiyat artışının asgari ücrete gelen artıştan daha fazla olduğu, kamuoyunun malumudur.

Uzun yıllar yılda bir defa belirlenen asgari ücret yılbaşında açıklandığından, ücret politikamızı yılbaşında belirleyebiliyorduk. Ancak 2022 ve 2023 yıllarında, yılın ikinci yarısı için asgari ücretin yıl içinde belirlenmesinden tabiri caiz ise 'Maç içinde kural değişmesinden' ve enflasyonun etkilerinin halen devam etmesinden dolayı ücret tarifemize ara zam yapmamız, kaçınılmaz olmuştur.

2021 yılı sonu asgari ücret 3 bin 557,50 TL'den, 2022 yılı başında yüzde 40 artış kaydederek 5 bin 4,00 TL'ye; 2022 yılı ikinci yarısında yüzde 29 artış kaydederek 6 bin 471,00 TL'ye; 2023 yılı başında yüzde 55 artış kaydederek 10 bin 8,00 TL'ye; 2023 yılı ikinci yarısı için ise yüzde 34 artış kaydederek 13 bin 414,50 TL'ye yükseltilmiştir.

Yani 2021 Aralık ayında 3 bin 577,50 TL olan asgari ücret, 20 ay sonra 2023'ün Temmuz ayında 13 bin 414,50 TL'ye yükselerek, kümülatif olarak yüzde 275 artış göstermiştir.

Yukarıda zikredildiği üzere giderlerinin büyük bölümü ücret ödemelerinin oluşturduğu sektörümüzde, ücret artışlarına bağlı ücret ayarlaması yapmak kaçınılmaz olmuştur.

2023 yılı Temmuz ayından geçerli olmak üzere, üst birliğimiz olan Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB)'nin de Türkiye genelinde almış olduğu artış kararına istinaden mevcut ücretlere en az yüzde 35 oranında artış yapılması karara bağlanmıştır.

Pandemi, deprem, ekonomik kriz gibi toplumsal felaketlerde gece gündüz demeden kamu finansmanının kesintiye uğramaması için çalışan mali müşavirler, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Devletinin yanında ve hizmetinde olmaya devam edecektir.

Karara bağlanan artışın, vicdan sahibi tüm kesimler tarafından makul ve mantıklı karşılanacağına olan inancımızla,

Ticari Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur...'' ifadelerine yer verdi.

Bilgilerinize sunulmuştur.

Diğer Başkan Mesajları