ÇSMMM Odası

Ayşe Eroğlu

ÇSMMM Odası Başkanı

Ayrımcılığa, Sömürüye, Cinsiyet Eşitsizliğine ve Şiddete ''Hayır!''

Çorlu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odası Başkanı'mız Sayın Ayşe Eroğlu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yayımladı.

Başkan Eroğlu, yayımladığı açıklamada, ''Kadınlara hak ettikleri sevgi ve saygıyı göstermek ve onlar için yapabilecek her türlü çalışmayı irdeleyerek güzel bir yaşam sürmelerini sağlamak adına Birleşmiş Milletler tarafından 1999 yılında alınan kararla 25 Kasım, 'Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü' olarak ilan edilmiştir.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde kadınlar, dünyanın her yerinde; yaşamın her alanında karşılaştıkları ayrımcılığa, sömürüye, cinsiyet eşitsizliğine, ev içi şiddete, toplumsal şiddete dikkat çekerek, mücadele ve dayanışma ruhuyla kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi için etkin, sürdürülebilir mücadele için toplumu, ilgili kurum ve kuruluşları görevlerini yapmaya, yasaları uygulamaya çağırmaktadır.

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi, Devlet'in kadınları korumaya yönelik önlemleri ve şiddete yönelik politikalarıyla birebir ilgilidir. Erkek şiddeti, kadın cinayetleri, kadının korunması temel bir politika olarak ele alınmalıdır. Kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması ve şiddete uğrayan kadınların korunması, Devlet'in sorumluluğundadır.

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için yasal mevzuatın yanında, toplumsal zihniyetin değiştirilmesi de çok büyük önem arz etmektedir Bu bağlamda, Devlet'in çok yönlü ve bütüncül politikalar üretmesi yanında, bu mücadelenin toplumsal düzeyde genele yayılarak etkin ve kararlı yürütülmesi gerekmektedir.

Unutulmamalıdır ki kadına verilen değer, her türlü fayda ve beklentinin ötesinde, insan haklarının bir gereğidir. Dolayısıyla kadının saygınlığını ve itibarını korumak, herkes için bir insanlık vazifesidir. Kadının toplum içindeki saygınlığı, itibarı ve etkinliği, gelişmişliğin ve medeniyetin de bir göstergesidir.

Bu duygu ve temennilerle, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nün; mutlu bireyler, uyumlu aileler ve müreffeh bir toplum için dayanışma vesilesi olmasını diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.'' ifadelerine yer verdi.

Diğer Başkan Mesajları